Jdi na obsah Jdi na menu

minihokej

PRAVIDLA MINIHOKEJE

1. PLATNOST PRAVIDEL

1.1. Tato pravidla platí pro kategorii 2002, 2003, 2004 a mladší v sezóně 2011/2012.

2. HRACÍ PLOCHA

2.1. Hrací plochy pro minihokej se vytvoří tak, že na normální hrací plochu (na modré čáry) se položí mantinely nebo obyčejná hadice.

2.2. Minihokej se hraje v útočných resp. obranných třetinách (na dvou plochách současně).

2.3. Střední třetina slouží pro střídání a odpočinek hráčů, pobyt trenérů a vedoucích mužstev.

2.4. Střední třetina je k účelu dle bodu 2.3. vybavena přenosnými lavičkami.

3. BRANKY

3.1. Používají se normální branky podle pravidel LH

3.2. Branky se umisťují na obvodu kruhů pro vhazování tak, aby za brankou zůstal volný prostor 1,5 m široký pro bezpečné pokračování ve hře i za brankou.

4. VÝZBROJ A VÝSTROJ

4.1. Hráči nastupují k utkání v kompletní výstroji a výzbroji pro lední hokej.

4.2. Kategorie 2003 a 2004 hrají s modrými odlehčenými kotouči.

4.3. Jednotlivé formace ( čtveřice/trojice) jsou barevně označeny páskou na levé paži. Barevné označení formací je jednotné: 1. formace - červená, 2.-zelená, 3.-modrá, 4. -žlutá. Jednotlivé formace jsou v zápise o utkání uvedeny v pořadí (Č-červená, Z-zelená, M-modrá, Ž– žlutá) s přiděleným číslem dresu a poznámkou o barevném zařazení (Č,Z,M,Ž).

5. DRUŽSTVA

5.1. Kategorie 2004 a mladší nastupuje k utkání s minimálním počtem 9 hráčů (1 brankář + 2 čtveřice hráčů). Utkání hrají 4 hráči a brankář. V případě, že klub na turnaj přihlásí dva týmy (modrý a červený), musí být min. počet hráčů v týmu 16 + 2. V případě, že družstvo nemá kompletní čtveřici (poslední čtveřici), hraje tato pouze se třemi hráči. To znamená, že jedno střídání se hraje 4 na 3 nebo 3 na 3, pokud i druhé družstvo nemá čtvrtého hráče. Pokud má družstvo pouze dva hráče pro poslední čtveřici hráčů, nemohou tito dva hráči hrát samostatně, ale mohou být zařazení v další třetině do libovolné čtveřice. Je zakázáno během třetiny přesunovat hráče z jedné čtveřice do druhé.

5.2. Kategorie 2003 a 2004 nastupují k utkání s minimálním počtem 7 hráčů (1 brankář + 2 trojice hráčů). Utkání hrají 3 hráči a brankář. V případě, že klub na turnaj přihlásí dva týmy (modrý a červený), musí být min. počet hráčů v týmu 12 + 2. V případě, že družstvo nemá kompletní trojici (poslední trojici), hraje tato pouze se dvěma hráči. To znamená, že jedno střídání se hraje 3 na 2 nebo 2 na 2, pokud i druhé družstvo nemá třetího hráče. Pokud má družstvo pouze jednoho hráče pro poslední trojici hráčů, nemůže tento hráč hrát, ale může být zařazen v další třetině do libovolné trojice. Je zakázáno během třetiny přesunovat hráče z jedné trojice do druhé.

5.3. Kategorie 2002 hrají do 31.12.2011 turnaje v minihokeji s minimálním počtem 7 hráčů (1 brankář + 2 trojice hráčů), od ledna 2012 hrají na celém hřišti (velký hokej) systémem dlouhodobé soutěže v min. počtu hráčů 10 + 1.

5.4. Brankáři mohou střídat kdykoliv v přerušené hře na pokyn trenéra.

5.5. Týmy musí dodržet pravidelné střídání barevně označených celých formací (čtveřic/trojic) v průběhu celého utkání.

6. HRACÍ DOBA

6.1. Hrací doba je 3 x 15 minut hrubého času. Měření času se provádí centrálně pro obě

souběžně hraná utkání.

6.2. Přestávky mezi třetinami jsou minimální. Strany ani střídačky si družstva po celé utkání nemění.

7. ROZHODČÍ

7.1. Utkání řídí jeden rozhodčí, který se pohybuje v prostoru modré čáry.

7.2. Jediným bodem pro vhazování je vždy střed hřiště, a to po každém přerušení hry.

7.3. Rozhodčí má „po ruce“ 1 – 2 náhradní kotouče, které využije např. při vyhození kotouče mimo hřiště (z důvodu minimalizace prostojů).

7.4. Pískání      dlouhé              -          pokyn pro vystřídání

krátké              -          přerušení hry bez vyloučení

2 x krátké        -          přerušení hry s následným trestným střílením

8. PŘESTUPKY PROTI PRAVIDLŮM A TRESTY

8.1. Za vyjmenované přestupky (nedovolená hra tělem, bodnutí koncem nebo špičkou hole, sekání, krosček, podražení, vražení na hrazení, vysoká hůl a také při hře po odpískání) nařídí rozhodčí proti provinivšímu se družstvu trestné střílení.

8.2. Za ostatní přestupky (nevyjmenované) rozhodčí napomene hráče bez přerušení.

8.3. Postavení mimo hru a zakázané uvolnění v minihokeji neplatí.

9. TRESTNÉ STŘÍLENÍ

9.1. Provádí hráč, který byl faulován, TS za hru po přerušení prování hráč určený trenérem z hráčů, kteří byli na ledě.

9.2. Provádí se z prostoru vlastní branky (ostatní hráči jsou u svých střídaček).

9.3. Zkrácená hrací doba za trestné střílení se nenastavuje

10. LETMÉ STŘÍDÁNÍ

10.1. Interval střídání určuje delším odpískáním rozhodčí po cca. 60 sekundách s citem tak, aby nepřerušil vyloženou šanci. Hráči, kteří byli ve hře, se nesmí již s viditelným úmyslem dotknout kotouče a směřují neprodleně na střídačku. Hráči, kteří byli ve hře, se nesmí již s viditelným úmyslem dotknout kotouče a směřují neprodleně na střídačku. Hráči nastupující ze střídačky okamžitě pokračují ve hře.

10.2. Střídání se musí provádět zásadně směrem ke své střídačce.

11. SYSTÉMY TURNAJŮ

11.1. Systémy turnajů jsou v kompetenci řídícího svazu s ohledem na počty přihlášených klubů do soutěže. Řídící svaz vychází z materiálu schváleného VV ČSLH dne 18.4.2011.